Dolní Dunajovice

Obec patří k nejstarším sídlům na Moravě. Dolní Dunajovice, německy Unter Tannowitz, odvozené od osobního jména Dunaj. První písemné zmínky o obci pochází z r. 1183. Podle falza ze 14. století Vilém z Kounic daroval r. 1173 patronát kostela v Dolních Dunajovicích klášteru dolnokounickému. Ves sama náležela ve 13. století zmíněnému klášteru. Počátkem 15. století byly Dunajovice povýšeny na městečko s právem dvou jarmarků.

O bohaté historii obce svědčí také četné archeologické nálezy, zejména pohřebišťe z doby před Velkou Moravou s patrnými avarskými vlivy a mnoho dalších historických nálezů. Dolní Dunajovice se mohou pochlubit také spoustou památek, mezi něž patří kostel s farou ze 16. století, který je zasvěcen sv. Jiří – patronu kojících matek, nemocných a chudých. V blízkosti kostela stojí pranýř, který je dnes památkově chráněn. K dalším zajímavým památkám patří, kromě několika domů a božích muk v polích za obcí, také sousoší sv. Cyrila a Metoděje a sochy světců – sv. Floriána, sv. Marka a sv. Jana Nepomuckého.

Dolní Dunajovice leží severovýchodně od Mikulova v n. v. 189 m na okraji Národní přírodní památky Dunajovické kopce, které se skládají ze tří kopců – Velká Slunečná, Jánská hora a Liščí kopec. Tyto kopce se mohou pochlubit jedinečnou stepní vegetací na jižní Moravě, nádherným výhledem na okolí, ale především vynikajícími viničními tratěmi jako jsou Zimní vrch, Ořechová hora, Kraví hora, Dunajovský kopec a Plotny. Vinná réva se zde pěstovala v dobách svého největšího rozmachuna téměř na čtvrtině půdy a i dnes je obec se svou výměrou 409 ha vinic s 368 pěstiteli šestou největší vinařskou obcí v republice.

Podmínky pro pěstování révy jsou zde přímo ideální hlavně pro bílé odrůdy ať už je to TYPICKÝ DUNAJOVSKÝ VLAŠÁK – RYZLINK VLAŠSKÝ ale i ostatní odrůdy jako VELTLÍNSKÉ ZELENÉ, CHARDONNAY, RULANDSKÉ BÍLÉ a ŠEDÉ, SYLVÁNSKÉ ZELENÉ, SAUVIGNON a celá řada ostatních bílých a modrých odrůd. Příznivá poloha a klima, kvalitní půda, dostatek slunce a um zdejších vinařů dávají vzniknout jedinečným vínům jejichž kvalita byla mnohokrát odměněna na mnoha prestižních výstavách u nás i v zahraničí. Sami se dnes můžete přesvědčit o krásách a zajímavostech Dolních Dunajovic a hlavně o kvalitě místních vín našich vinařů, která Vám rádi nabídnou ve svých malebných sklípcích !

 

Kudy k nám

Kontakty

Obecní úřad Dolní Dunajovice
Zahradní 613
691 85 Dolní Dunajovice

tel: +420 519 500 053
email: obec@dolni-dunajovice.cz
web: www.dolni-dunajovice.cz

Sledujte nás na facebooku