Březí u Mikulova

Původní obec byla založena v 11. nebo 12. století v blízkosti tehdejšího „Schaflerhofu“, u zdroje vody. Bratelsbrunn, r. 1249 jmenován poprvé jako součást majetku kounického kláštera. Jméno Bratelsbrunn, pravděpodobně složeno ze slov Bratio a brunn (studna). Starý Bratelsbrunn byl spustošen a zničen válkami a kromě jediné osady srovnán se zemí.
Z 24.dubna 1576 pochází “Vyhlášení” hrabě Thurna o nabídce ke stěhování do Bratelsbrunnu. Je to nejstarší listina obce, rodný list nového Bratelsbrunnu.

První osídlenci byli Němci. Nejvyšší počet obyvatel – 1927, žil v obci v roce 1910. V obci se vyučovalo asi od roku 1696. Současná budova radnice sloužila jako zájezdní hostinec. První kostel byl v obci od roku 1696, dnešní kostel sv. Jana Křtitele, stavěný v románském slohu bez ozdob, byl vysvěcen r.1862 a je památkově chráněn, stejně jako fara s bránou a hospodářským stavením. V kostele se nachází lustr pravděpodobně z roku 1860. Jde o zřejmě největší lustr svého druhu v celé republice. Má na výšku 4 m, průměr dolního kruhu je 2 m. Nachází se na něm celkem 13.684 skleněných křišťálových ověsků. V k.ú. Březí se nachází 103,0655 ha vinic t.j. 365 109 ks keřů v proslulých viničních tratích Ořechová hora a Liščí vrch. Sousedí s přírodní rezervací Dunajovické kopce.

Hospodaří zde několik, ve vinařském světě, známých vinařů jako např. Vinařství Šebesta, Vinařství Kern, Vinařství Volařík, Mikrosvín Mikulov. Dále se začínají pomalu prosazovat noví a mladí vinaři, o kterých ještě určitě uslyšíme.

Naše vinice patří mezi nejteplejší místa na jižní Moravě. Jejich expozice je jižní až jihozápadní. Půdy jsou zde jílovité s vápencovým podložím, místy spraše či záhřevnější a bohatší černozemě. Rodí se zde opravdu krásná a velká vína, která důstojně reprezentují ta místa, odkud pochází. Obzvláště zde vynikají bílá vína jako Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské bílé, nebo Veltlínské zelené. Z modrých se tu pak daří odrůdám Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, nebo Rulandské modré. Ryzlink vlašský z Ořechové hory se stal šampionem Vinařského wimbledonu – Valtických vinných trhů 2011. Takřka každoročně jsou vína z Březí zastoupena mezi Top 100 vín České republiky – Salon vín ČR.

Kudy k nam

Kontakty

Obecní úřad Březí
Hlavní č.p. 113
691 81 Březí

email: obec@brezi.cz
web: www.breziumikulova.cz

Sledujte nas na facebooku